Przejdź do treści

Ogłoszenia duszpasterskie  19.05.2024r.

 •  

 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego  i Pierwsza Komunia święta

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO

DOTYCZĄCY PIELGRZYMEK DO TUCHOWA I NA JASNĄ GÓRĘ

Drodzy Diecezjanie!

Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca. Z jednej strony stąpamy twardo po ziemi, ale nie możemy również zapomnieć, że nasza ziemska wędrówka ma konkretny cel, którym jest niebo. Przypominają nam o tym różnego rodzaju pielgrzymki, które w naszej diecezji tak licznie podejmujemy. Zbliżające się wakacje są doskonałą okazją, by wybrać się w tę drogę, na którą serdecznie Was zapraszam.

W dniach od 29 do 30 czerwca do Tuchowa wyruszy pielgrzymka w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych. Pielgrzymi wyjdą w sobotę rano z Piątkowej koło Nowego Sącza  i z Brzeska, aby spotkać się w niedzielę u Matki Bożej Tuchowskiej. Dwudniowy format tej pielgrzymki może zachęcić zwłaszcza tych, którzy chcieliby doświadczyć pielgrzymiego ducha, ale nie dysponują dużą ilością wolnego czasu.

Wzorem ubiegłego roku na Jasną Górę wyruszy także Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska, która odbędzie się w dniach od 18 do 21 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyjadą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Trasa tej pielgrzymki rozłożona jest na cztery dni, aby dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w niej także osobom mniej zaawansowanym wyczynowo.

Ukoronowaniem naszego pielgrzymowania będzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem: „Żyję w Kościele”. Chcemy bowiem odkrywać, że to przede wszystkim sam Chrystus żyje w Kościele i zaprasza nas, abyśmy złączyli z Nim nasze życie właśnie w tej wspólnocie. Te dziewięć dni pielgrzymowania to niemałe wyzwanie, ale – jak podkreślają doświadczeni pielgrzymi – jest to niezapomniane doświadczenie duchowe.

Drodzy Diecezjanie!

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego młodzież i całe rodziny. Wszelkie informacje dotyczące tych pielgrzymek będzie można znaleźć na plakatach i w mediach społecznościowych. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Tuchowskim i Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza Wam obfitość Bożych łask.

 † Andrzej Jeż, BISKUP TARNOWSKI

 1. Przeżywamy – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny w Kościele, choć Komunię Świętą wielkanocną można przyjmować do jeszcze do przyszłej niedzieli.
 2. Dziś w naszej parafii uroczystość I Komunii św. Otoczmy modlitwą dzieci I komunijne. Jest to też okazja do wdzięczności Panu Bogu za Jego obecność w Najśw. Sakramencie ale i sposobność do rachunku sumienia z naszej postawy względem Miłości Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Temu ma też służyć Biały Tydzień.
 3. Bóg zapłać Rodzicom dzieci I-komunijnych za zaangażowanie, w tym za prace porządkowe wokół kościoła, i w kościele, za dar ołtarza – rzeźbę symbolu Duch Świętego do zwieńczenia ambony. Niech Pan Bóg wynagrodzi wszystkim, którzy przyczynili się do pobożnego i uroczystego przeżycia dzisiejszej uroczystości. 
 4. Jutro tj. w poniedziałek przeżywać będziemy święto NMP Matki Kościoła,
 5. W środę o 16.20 różaniec, a następnie nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza św. i zbiórka ministrantów.
 6. We czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 7. W Piątek przypada  Dzień Modlitwy za prześladowany Kościół w Chinach.
 8. W przyszłą niedzielę – 26 maja, jak co roku, w naszej parafii przypada diecezjalny dzień adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Pan Jezus będzie wystawiony w Naśw. Sakramencie między Mszami świętymi.
 9. Już 30 maja wypada  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało). Procesja Bożego Ciała w tym roku będzie w kierunku Szymbarku (ostatni ołtarz na starym stadionie.) Godzi się, by w procesjach w Boże Ciało i w Oktawie brały udział dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki do sypania kwiatów i chłopcy do dzwonienia, a także Panie do niesienia feretronów i Panowie do niesienia chorągwi. Proszę Ochotniczą Straż Pożarną o zabezpieczenie trasy przejścia i niesienie baldachimu. Jest świętym obowiązkiem każdego wierzącego i kochającego Pana Jezusa w Najśw,. Sakramencie zrobić wszystko, aby to było godne i pobożne wyznanie wiary i oddanie czci Panu Bogu.
 10. Dzisiejsza taca jest składką inwestycyjną, na prace remontowe. Bóg zapłać  wszystkim, Parafianom i Gościom, którzy włączają się w troskę o utrzymanie, odnowienie i upiększenie naszego kościoła i otoczenia.   Bóg zapłać  za indywidualne ofiary na potrzeby parafii.
 11. Dziękuję Rodzinom, które wczoraj sprzątały kościół.   Bóg zapłać za pracę i ofiarę na utrzymanie naszej świątyni. Proszę następne 10 Rodzin w kolejności sąsiedzkiej o przygotowanie kościoła na przyszłą niedzielę.
 12. Dyrekcja Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie zaprasza w swoje progi wszystkich chętnych, którzy kochają i chcą tworzyć muzykę sakralną i grać na organach.  Szczegółowe informacje o rekrutacji i kształceniu w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie znajdują się na stronach internetowych.
 13. Intencje.

Szczęść Boże !