Przejdź do treści

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    XXVI Niedziela Zwykła  01.10.2023 r.

 •  

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Drodzy Diecezjalnie!

            Wraz z pierwszą niedzielą października rusza kolejna edycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. W ramach prowadzonych wykładów będą podejmowane tematy związane z ogólnym wprowadzeniem do Pisma Świętego. Audycje Studium Biblijnego będą emitowane na falach Diecezjalnego Radia RDN w każdą niedzielę o godz. 18.10 oraz powtarzane w poniedziałki o godz. 22.00. Teksty oraz pliki dźwiękowe z wykładami będą zamieszczane na stronach internetowych Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz Radia RDN.

            Natomiast w niedzielę 8 października br. serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w diecezjalnym Różańcowym Marszu dla Życia i Rodziny, który w tym roku odbędzie się w Mielcu. Rozpoczniemy od Eucharystii sprawowanej o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki Mielca, a następnie podążymy w kierunku kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, modląc się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin oraz ochrony każdego ludzkiego życia, zwłaszcza dzieci przed narodzeniem. Św. Jan Paweł II, idąc za jednomyślnością doktrynalną jaka w tej kwestii panuje od początku Kościoła, w encyklice o Ewangelii życia potwierdził jednoznacznie, „…że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej. (…) Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka, poznawalnemu przez sam rozum i głoszonemu przez Kościół” (EV 62).

            Każdy zatem katolik jest zawsze zobowiązany w sumieniu, aby bezwarunkowo opowiadać się po stronie prawa do życia każdej istoty ludzkiej od poczęcia do naturalnego kresu. Z równą determinacją ma także zabiegać o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie mężczyzny i kobiety. W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy.

            Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o podjęcie w naszych wspólnotach parafialnych i rodzinnych wytrwałej modlitwy, zwłaszcza różańcowej, za małżeństwa i rodziny oraz o należyte poszanowanie życia każdej istoty ludzkiej.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 28.09.2023.

Ogłoszenia parafialne: 

 1. Przeżywamy pierwszą niedzielę października, adoracyjną. Po Mszy św. mamy dar od Pana Boga – pozostać jeszcze przy Jego Kochającym Eucharystycznym Sercu na kilka chwil. Niech nasze serca ogrzeją się, by zapłonąć Jego miłością.
 2. Dziś o 1030 pierwsze nabożeństwo różańcowe. Różaniec od poniedziałku do piątku po Mszy św.  o godz. 1700, w sobotę po Mszy św. o godz. 700, a w niedzielę o godz. 1030.
 3. W poniedziałek wspominamy św. Aniołów Stróżów. Na różaniec i Mszę św. zapraszam dzieci z klasy trzeciej wraz z rodzicami na pierwsze spotkanie przygotowujące do przyjęcia I-szej spowiedzi i Komunii św. Dzieci otrzymają różańce.
 4. We środę wspominamy św. Franciszka z Asyżu, a we czwartek – św. siostrę Faustynę Kowalską.
 5. W tym tygodniu wypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca. We czwartek zapraszam szczególnie uczniów klas 7 i 8 z rodzicami na Mszę św. i spotkanie w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania. Spowiedź przed Pierwszym Piątkiem:   we środę od 1600 – dzieci; czwartek od 1600 – młodzież. Ponadto zawsze w dni powszednie pół godziny przed Mszą św.
 6. W piątek Msza św. o godz. 700 i 1700. Wyjazd kapłana do chorych od godz. 830.O godz. 1500 – Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. A po niej będzie możliwość spowiedzi św. W I Piątek przyjmujemy Komunię św. wynagradzająca, modlimy się za misje i ofiarą wspieramy misje.
 7. W sobotę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jest to pierwsza sobota października. Nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Matki Bożej z różańcem po Mszy św. o godz. 700.  
 8. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych. Zapraszam wszystkich członków róż różańcowych. Jeszcze czekamy na kilka osób by rozpoczęła modlitwę trzecia róża modląca się za dzieci.
 9. Chwała niech będzie Panu Bogu za piękną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu. Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i wszystkim uczestnikom. Msza św. w int. uczestników i ich rodzin będzie w niedzielę, 15 października o godz. 700.
 10. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele Diecezji. Bóg zapłać.  Dziękuję 4 Rodzinom za ofiary na rzecz parafii. Dziękuję Rodzinom, które wczoraj sprzątały kościół. Bóg zapłać za pracę i ofiarę na utrzymanie świątyni. Proszę następne 10 rodzin w kolejności sąsiedzkiej o przygotowanie kościoła na następną niedzielę.
 11. Jest jeszcze kilka egzemplarzy Trwajcie w miłości. Cena 10 zł. Jest też Promyczek Dobra dla dzieci (6 zł) i Numer specjalny Gościa Niedzielnego w cenie 14 zł.
 12. Chcę zwrócić Waszą uwagę na cenną książkę – modlitewnik: Przygotowanie do aktu zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi. (Cena 14zł). Jest to podręcznik dla wszystkich, którzy naprawdę chcą poznawać Pana Boga i bardziej odkryć sens wiary. 8 grudnia będzie uroczyste zawierzenie się Panu Jezusowi przez ręce Matki Bożej, a 33 dni wcześniej  (5 listopada) rozpoczniemy te wyjątkowe rekolekcje, które każdy chętny indywidualnie dzień po dniu z pomocą tego modlitewnika będzie mógł przeżywać w domu. (By przeżyć te rekolekcje, nie jest konieczne bycie codzienne na Mszy św.). Jednak tu w kościele codziennie będziemy wspierać się modlitwą i słowem w przeżywaniu tych niezwykle ważnych rekolekcji. Jeszcze będzie o tym mowa zanim przyjdzie czas rozpoczęcia. Każdego serdecznie zachęcam do podjęcia tego wyzwania.
 13. Ogłoszenie Straży Pożarnej. W związku z licznymi przypadkami zatrucia tlenkiem węgla (tzw. zaczadzeń), których powodem są najczęściej niesprawność przewodów kominowych oraz wady urządzeń grzewczych Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach apeluje do mieszkańców o kontrolę urządzeń i kominów oraz zainstalowanie czujników dymu, zwłaszcza w budynkach drewnianych. Szczegóły na plakatach i na stronie PSP.
 14. Ogłoszenie Sołtysa Wsi: Dnia 2 października 2023 b.r. (poniedziałek)  o godz. 1800 w Sali Wiejskiego Domu Kultury w Bystrej odbędzie się Zebranie Wiejskie mieszkańców Bystrej w celu omówienia zadań gospodarczych w sołectwie na obecny rok. Propozycji zadań na rok przyszły oraz wolne wnioski. Uprasza się o liczną frekwencję.  Szczegóły na afiszach.

Królowo Różańca świętego, Módl się za nami!